W sobotnie popołudnie, 17 listopada, w Domu Kultury w Odrzykoniu odbyło się spotkanie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas którego wspólnie z Orkiestrą Dętą, zespołami śpiewaczymi „Odrzykonianki” i „Teraz My. Odrzykonianki” oraz kapelą „Synkole” mieszkańcy Odrzykonia zaśpiewali pieśni patriotyczne. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Odrzykoniaków oraz dyrektor GOKiR p. Lucyna Pelczarska.

Na wstępie zebranych powitała Prezes Zarządu Stowarzyszenia Odrzykoniaków Barbara Guzek, która podkreśliła, że pieśni patriotyczne stanowią istotną część dziedzictwa kulturowego naszego narodu i są prostym w wyrazie symbolem naszej tożsamości narodowej.

Pieśni patriotyczne towarzyszyły Polakom zarówno w czasach pokoju i radości, jak i wojen i nieszczęść, które przez lata doświadczały naszą ojczyznę. Ich zadaniem na przestrzeni dziejów było podtrzymywać na duchu, krzepić, pielęgnować okruchy polskości zaklęte w dźwiękach i słowach. Pieśni znaczyły wiele dla żołnierzy. Walczący znajdowali ogromne wsparcie we wspólnym śpiewaniu, bo wzajemne śpiewanie i walka w imię tych samych wartości, podkreślały poczucie wspólnoty i dawały wiarę w zwycięstwo. Pieśń i piosenka patriotyczna od zawsze łączyła naród, dawała nadzieję i wzmacniała patriotycznego ducha Polaków. Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor powiedział „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Prezes Barbara Guzek zaznaczyła, że dzisiejszy patriotyzm nie ma tak heroicznego charakteru, jak to było za czasów poprzednich pokoleń walczących zbrojnie o wolność, ale nasze pokolenie stało się spadkobiercami pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność naszego kraju. Szanujemy naszych przodków oraz ich dokonania, a utwory patriotyczne pozwalają nam identyfikować się z bohaterami tamtych dni, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce.

Wspólne śpiewanie przeplatane było występami odrzykońskich artystów. Pięknie zaprezentowały się w ludowych strojach i zaśpiewały a capella panie z zespołu „Odrzykonianki” oraz dziewczynki z zespołu „Teraz My. Odrzykonianki”, które przygotowuje do występów p. Renata Wojnarska. W zespole Odrzykonianki zaprezentowały się panie: Lidia Czekańska, Grażyna Wolińska, Teresa Cebula, Maria Zajchowska, Kazimiera Wajda i Waleria Wojnarska. Zebrani z radością wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej z Odrzykonia pod batutą p. Edwarda Cymermana. Na scenie zaprezentowała się także kapela „Synkole”, która swoją muzyką i śpiewem uświetniła nasze spotkanie. Kapela wykonała kilka utworów ludowych i spotkała się z dużym aplauzem publiczności. Liderem kapeli jest p. Jan Gaj, a w skład zespołu wchodzą młodzi muzycy: Angelika Pelczar, Ania Krygowska, Tomasz Juszczęć, Tomasz Blicharczyk i Tomasz Winnicki.

Wszyscy uczestnicy spotkania mogli się w tym dniu poczuć artystami i wspólnie pośpiewać. Teksty pieśni, przygotowane przez p. Roberta Zawiszę, wyświetlane były na dużym ekranie. Koncert prowadziły panie Lucyna Pelczarska i Barbara Guzek.

Przypomnieliśmy pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach, pieśni, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Zaśpiewaliśmy od serca, co nam w duszy gra.

Spotkanie zintegrowało mieszkańców Odrzykonia i naszych artystów wokół muzycznych tradycji patriotycznych. Przy kawie, herbacie i ciasteczkach można było wymienić wrażenia i miło spędzić wieczór.

Foto Galeria