Dnia 19 sierpnia 2012 roku, w 150 rocznicę śmierci praprzodka Tomasza Grzybały, odbył się I Zjazd Rodu Grzybałów, zorganizowany przez przedstawicieli rodziny Grzybałów we współpracy ze Stowarzyszeniem Odrzykoniaków.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów na grobie Tomasza Grzybały i Mszą Świętą w kościele Parafialnym p.w. Świętej Katarzyny w Odrzykoniu. Po Mszy Świętej i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, przedstawiciele rodziny Grzybałów złożyli kwiaty pod pomnikami pamięci w Odrzykoniu. Następnie uczestnicy Zjazdu zwiedzili Muzeum Wsi, po czym udali się na obrady do Sali w Domu Kultury.

 

 Po oficjalnym otwarciu zjazdu przez przewodniczącą komitetu organizacyjnego Lucynę Jawor, każdy z uczestników przedstawił się i powiedział parę słów o sobie i swojej rodzinie. Odtworzone zostały historie o ludziach żyjących kilkadziesiąt lat temu. Były opowieści o dziadkach i pradziadkach oraz starszych praprzodkach, o ich życiu, młodości a przywołane czasy sprzed 100 lat były bardzo interesujące.

Andrzej Urbanek – autor opracowania „Grzybałówka w Odrzykoniu. Rola i ludzie, których korzenie do niej sięgają” w ciekawy sposób zaprezentował zebranym drzewo genealogiczne rodziny Grzybałów oraz zapoznał w wybranymi fragmentami swojego opracowania. Monika Niezgoda – wnuczka Jana Kusia, przedstawiła interesujące losy swojego dziadka, a Jacek Grzybała z Kielc barwnie opowiedział ciekawe rodzinne anegdoty i przybliżył uczestnikom sylwetki Jana Franciszka Grzybały – prawnika oraz Jana Grzybały – Sybiraka.

Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Odrzykoniaków również wnieśli swój wkład w część oficjalną spotkania. Prezes Barbara Guzek przedstawiła historię oraz inicjatywy Stowarzyszenia, a Ludwik Łach i Stanisław Blicharczyk uzupełnili historię rodu Grzybałów o cenne informacje rodzinne.

Po krótkim spacerze po Grzybałówce uczestnicy Zjazdu udali się na obiad do restauracji Kamieniec w Bajdach.

Zadowoleni uczestnicy Zjazdu wyrazili chęć ponownego spotkania się za dwa lata na II Zjeździe Rodzinnym, połączonym z poświeceniem witraża, który Rodzina Grzybałów zdecydowała się ufundować do naszej odrzykońskiej świątyni.

Foto Galeria